Hotel Lev

Hotel Lev Levice

Dominantou Námestia hrdinov je hotel Lev, ktorý postavili na mieste hostinca Lev na rohu Československej armády a hlavného námestia. Pôvodný hostinec tu existoval už od polovice19. storočia.

Dňa 8. októbra 1879 v ranných hodinách vypukol v hostinci Lev požiar, ktorý vznikol v maštali. Mestské zastupiteľstvo v roku 1907 rozhodlo o asanácii starého, poškodeného a obľúbeného hostinca.

Projekt novej budovy hotela Lev vyhotovili budapeštianski architekti Józef Vas a Nándor Morbitzer, víťazi súťaže z roku 1907. Hotel postavili v rokoch 1909 a 1910 v secesnom slohu.

Ako bolo pri podobných secesných stavbách zvykom, priamo na nároží bol vchod do hotelovej recepcie. Vestibulom sa vchádzalo do skvostnej spoločenskej sály s bohatou štukovou výzdobou. Kaviareň a obchody s výkladnými skriňami chránili pred slnkom markízy. Neskôr sa priestory pod markízami zmenil na letnú záhradu so stolmi a s kreslami.

Jedlá z hotelovej reštaurácie výnimočných chutí, kvalitné plzenské pivo, pohotoví čašníci a živá hudba hrajúca večer čo večer, dôraz na čistotu, komfortné ubytovanie či vlastná preprava hostí – i tým sa stal hotel Lev známy aj v iných mestách. Na prízemí hotela sa nachádzal hostinec, reštaurácia, kaviareň s kartárskou miestnosťou a nájomné obchodné priestory so skladmi.  Na poschodí bol priečelie členené balkónmi, na štíte na nároží je dodnes reliéfny erb mesta. Nad oknami na poschodí sa skvel nápis Mestský Veľký hotel.

Rekonštrukcia hotela Lev prebehla v roku 2015.

Adresa:  Ul. Čsl. armády č. 2,  Levice

Hotel_Lev_Levice

Hotel Lev Levice