pozvanka2

V mesiaci jún Levický hrad, hradné nádvorie a park ožívajú Levickými hradnými slávnosťami.   

Tento rok sú Levické hradné slávnosti naplánované na 12 .6.2021. Veríme, že sa epidemická situácia na Slovensku zlepší a my Vás budeme môcť privítať na hradnom nádvorí a v hradnom parku na bohatom kultúrnom programe, ktorý pre Vás pripravuje Mestské kultúrne stredisko Levice.

V hlavnom programe niekoľkrát denne uvidíte historický program v podaní Spoločnosti veselých šermiarov Cassanova z Banskej Bystrice, každý rok zameraný na historickú udalosť. V minulosti boli spracované tieto témy:

  • Dobýjanie  Levického hradu,
  • Festival hier a historického šermu,
  • Janičiarsky tábor –   výcvik, boj a život janičiara,
  • Rytierske súboje,
  • Historická bitka pri Leviciach,
  • Šeba- Levická biela  pani (spracovaná povesť),
  • Biele husi (spracovaná povesť),  
  • V padli Turci do Tekova,
  • Turci na Levickom hrade.

O programe Levických hradných slávností 2021 Vás budeme informovať.

Sprievodnou akciou LHS sú aj remeselnícke trhy. Záujemcovia o predaj na príležitostných trhoch nájde bližšie informácie o tom, ako sa prihlásiť a o potrebných náležitostiach k prihláške TU.

Každý rok sa podvečer môžete tešiť na koncert známej hudobnej skupiny.  Záver podujatia bude už tradične patriť ohňovej show a ohňostroju.

Príďte sa zabaviť, vychutnať si zákutia hradu, hradného parku, nasať dobovú atmosféru a užiť si deň v dominante Levíc.

Videogaléria

Ponúkame Vám malú ochutnávku z atmosféry, ktorá vládne na tomto podujatí, formou videí z minulých ročníkov.

Rok 2018 - Rytierske súboje

Rok 2019 - Levické biele husi

Rok 2012 - Dobýjanie Levického hradu

Rok 2017 - Historická bitka pri Leviciach

Rok 2015 - Rytierske súboje

Levický hrad

Najstaršou historickou architektonickou pamiatkou, ktorá je ozdobou mesta Levice, je kamenný hrad z konca 13. storočia. O tom, kedy ho presne postavili nehovoria žiadne archívne materiály. Vieme však, že pre jeho výstavbu vybrali strategicky dobre chránené miesto na konci výbežku Štiavnického pohoria. Z hradu bol výborný výhľad na široké okolie a močaristý terén okolo neho sťažoval prístup k nemu.

Prvým známym majiteľom Levického hradu bol Matúš Čák Trenčiansky. Z roku 1318 pochádza prvá písomná správa o jeho existencii, v ktorej sa spomína comes Jula z Topoľčianok ako kastelán a prívrženec Matúša Čáka.