Bátovce

Kategórie:

Popis

Obec Bátovce

Obec  Bátovce leží cca 14 kilometrov severovýchodne od Levíc na hlavnej ceste do Banskej Štiavnice. Bátovce sú neveľkou dedinkou uprostred kraja s mnohými prírodnými zaujímavosťami.

 

Rímskokatolícky kostol sv. Martina – goticky prestavaná pôvodne románska stavba z najneskôr 1. polovice 13. storočia.

Evanjelický kostol z r. 1873 –  národná kultúrna pamiatka Slovenska.

Nový turisticko-náučný chodník okolo Mesta kráľovien – Bátovce

Tabule začínajú na námestí, chodník pokračuje Dolnou bránou, prechádza popri priehrade, ďalej ľochárskou oblasťou a končí fantastickým výhľadom na panorámu Bátoviec a okolia. Chodník má dĺžku 5,3 km. Terén je ľahko náročný a jeho absolvovanie trvá asi štyri hodiny.

Chodník je označený zelenou značkou a začína na námestí v obci, kde je umiestnená prvá informačná tabuľa. Na trase je celkovo umiestnených šesť tabúľ. Z nich sa dozviete o histórii obce a jej významných pamiatkach, o vodnej nádrži Lipovina, o bátovských ľochoch, faune, flóre a geológii tejto oblasti. Popri peknej ľahkej turistike sa teda dozviete veľa zaujímavých informácií. Chodník je ideálny na príjemnú prechádzku v každom ročnom období. Ohnisko a prístrešok na Borovici sa dá využiť na posedenie alebo táborenie.

V obci sa nachádza aj tradičný ľudový dom. Bližšie informácie vám poskytne obecný úrad v Bátovciach.

Vodná nádrž Lipovina bola vybudovaná v roku 1968 na miestnom potoku Jabloňovka. Má rozlohu 25 ha a max. hĺbku 9,7 metra. V súčasnosti slúži najmä na rekreačné účely, vodné športy a rybolov. Kúpanie sa neodporúča. Občerstvenie zabezpečujú miestne bufety. Pizzeria je na námestí obce Bátovce.

Jazda na koni je možná v neďalekých Jabloňovciach.

Súradnice: 48°17′28″S 18°44′42″V

Divadlo Pôtoň vzniklo v roku 2000 a programovo sídli na slovenskom vidieku. Inscenácie vychádzajú z terénnych výskumov a ohraničuje ich naliehavá spoločenská téma (Terra Granus – repatrientské výmeny medzi ČSR a Maďarskom, Psota – chudoba na Slovensku, Krajina nepokosených lúk – národná identita Slovákov). Divadlo realizuje vzdelávacie projekty prepájajúce umenie s inými odbormi (sociológia, etnografia, história).Priestor v kultúrnom centre majú aj workshopy pre profesionálov ale i laickú verejnosť, rezidenčné tvorivé pobyty pre slovenských a zahraničných tvorcov. Od roku 2015 divadlo prevádzkuje aj kino, ktorého program je zameraný najmä na súčasnú európsku kinematografiu. Divadlo Pôtoň vo svojich priestoroch uvádza viac než 150 podujatí a navštevuje ho približne 6000 divákov ročne.  Je nositeľom viacerých ocenení za umeleckú činnosť a neformálne vzdelávanie.

Program divadla a kina Pôtoň: http://www.poton.sk/

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “Bátovce”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *